poniedziałek, 17 marca 2014

Homocysteina a MTHFR

Homocysteina - aminokwas

Homocysteina jest ubocznym produktem procesu metylacji. Stąd tak ważny jest PRAWIDŁOWY proces metylacji.
Homocysteina powstaje we wszystkich komórkach w organiźmie. W zdrowym organizmie proces jej powstawania jest całkowicie odwracalny. Co to znaczy?
Czyli powstaje, jako skutek uboczny, ale zaraz zostaje przekształcona:

1) Homocysteina przekształca się w nieszkodliwy aminokwas cystationinę a następnie w pożyteczną cysteinę.  Dzieje się to głównie w wątrobie i nerkach. Potrzebna jest do tego witamina B6.
2) Drugim sposobem jest remetylacja z powrotem w metioninę. Do tego procesu niezbędne są kwas foliowy i witamina B12, TMG, które są dawcami grup metylowych. 

Homocysteine nie da się uniknąć poprzez niespożywanie pewnego rodzaju pokarmu, jak np. w przypadku cholesterolu masła, tłuszczów zwierzęcych. 
Jest ona bowiem wytwarzana w sposób nieunikniony, z natury jako niezbędny składnik potrzebny do dalszych przemian w inne substancje. 

UWAGA!! Jeżeli pozostanie nienaruszona, w takiej formie w jakiej jest, oznacza, że jest problem z metylacją, czyli przetworzeniem jej w inne, lepsze, nieszkodliwe substancje. Co znowu oznacza, że nieprzetworzona dostaje się do krwobiegu i rozpoczyna atak ścian naczyń krwionośnych, dokładnie tak jak cholesterol, powodując w ten sposób choroby wieńcowe, zatory, miażdżyce, alzheimera, a także nowotwory. 

A jaki związek ma homocysteina z mutacją genu MTHFR?
Procesy zachodzące w organizmie posiadaczy genu MTHFR mają zaburzony detoks. Organizm nie tworzy substancji (białek, neuroprzekaźników), nie wykorzystuje antyoksydantów, generalnie jest zaśmiecony toksynami. 
Kwas foliowy, który ma pomóc w oczyszczeniu nie jest wystarczająco metabolizowany/przekształcany, tak samo wit. B12 - czego skutkiem jest wysoki poziom homocysteiny. 

Jako posiadaczka tej mutacji, mam podniesione kwas foliowy + B12 + troszkę homocysteinę.
Co to oznacza? A więc kwas foliowy, niby jest nadwyżka w organiźmie, ale co z tego, skoro nie został on przetworzony, zużyty odpowiednio, co daje skutki odwrotne, jest go za mało i nie mógł pomóc w utylizacji homocysteiny. Nadwyżka jego nieaktywnej formy świadczy o tym, że zaśmieca on organizm. To samo z wit. B12, u mnie podniesiona, czyli zalega w moim organiźmie niezużyta. Zaśmieca + nie pomaga w pozbyciu się nadmiaru homocysteiny. 

Dlatego do usuwania nadmiaru homocysteiny niezbędne są metylowane formy kwasu foliowego, witamin B6, B2, B12, cynku, jak i również TMG - Trimetyloglicyna.
TMG - dawca grupy metylowej niezbędnej do utylizacji homocysteiny, powszechnie występującej w burakach, stąd druga nazwa betaina.

Prawidłowe stężenie homocysteiny we krwi to 5-15 umol/l, łagodna hyperhomocysteina zaczyna się już od 15  do 30 jednostek. Warto zrobić badania, które kosztuję jedyne ok. 50 zł.

Kto powinien wykonać badania:
- obciążenia rodzinne z chorobami układu wieńcowego, choroby serca, miażdżyca, alzheimer, zakrzepice żylne, udary
- osoby z chorobami ww.
- wegetarianie
- kobiety z poronieniem
- kobiety starające się o dzieci

Na świecie mamy co raz więcej badań odnośnie poziomu i wpływu homocysteiny. Co raz więcej też bierze się pod uwagę jej wpływ na kobiety ciężarne, zaburzenia rozwoju płodu, powikłania ciążowe.

Źródła niezbędnych witamin, które pomocne są w niwelowaniu skutków działania homocysteiny:

kwas foliowy - witamina B9 - zarodki pszenicy, wątróbka, szpinak, orzechy, brukselka, szparagi, soczewica, nasiona sezamu, brokuły, kalafior, awokado, produkty pełnoziarniste
witamina B12 - wątróbka, tłuste ryby, generalnie ryby, sardynki, tuńczyk, śledź, makrela, jajka, krewetki, twaróg, kurczak, ser
witamina B6 - rzeżucha, kalafior, kapusta, papryka, brokuły, szparagi, soczewica, czerwona fasola, brukselka, cebula, orzechy, wszelakie nasiona, wątróbka, kiełki pszenicy
witamina B2 - rzeżucha, kapusta, szparagi, brokuł, dynia, pędy bambusa, pomidory, zarodki pszenne
witamina B3 - tuńczyk, łosoś, szaparagi, kapusta, baranina, makresla, cukinia, kalafior, produkty pełnoziarniste
magnez - zielone warzywa, pestki, orzechy, fasola, czosnek, groszek, skórki ziemniaka
cynk - korzeń imbiru, kurkuma, groch, groszek, rzepa, produkty pełnoziarniste, żółtka jajek, orzechy
TMG - buraki, buraki, buraki, marchew, pietruszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz